Audyt informatyczny

Audyt informatyczny – co to jest?

Audyt informatyczny obrazuje stan posiadanej infrastruktury informatycznej oraz jest podstawą do rzetelnej oceny zarządzania oraz bezpieczeństwa danych firmy i legalności oprogramowania. Dokładna weryfikacja środowiska informatycznego umożliwia wykrycie niedociągnięć i uniknięcie niepożądanych awarii i sytuacji kryzysowych. Zapobiega przed utratą informacji niejawnych, niechcianymi wydatkami oraz zachowuje płynność pracy.

Po co przeprowadza się audyt informatyczny?

Od systemów informatycznych zależy praktycznie każdy aspekt prowadzonej działalności. W systemach prowadzone są wszystkie procesy biznesowe i administracyjne. Od infrastruktury IT zależy poufność i integralność danych, systemy kontroli dostępu, systemy monitoringu i bardzo wrażliwe systemy bazodanowe. Trudno zatem wskazać bardziej newralgiczny i mający wpływ na bezpieczeństwo biznesu obszar niż infrastruktura IT. Audyt informatyczny jest zatem nieodzownym narzędziem wspierającym procesy utrzymania ciągłości biznesowej mające zagwarantować odporność organizacji na nieprzewidziane zdarzenia.

Jak przeprowadzany jest audyt informatyczny?

Audyt informatyczny przeprowadzany jest w możliwie krótkim czasie, przez naszych wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT,
z uwzględnieniem międzynarodowych standardów ITIL, ISO 27001. Po zrealizowanym audycie IT, sporządzany jest treściwy i zrozumiały raport, zawierający opis stanu faktycznego infrastruktury Klienta, opis znalezionych nieprawidłowości oraz rekomendację zmian.

Rodzaje audytów informatycznych

Audyt informatyczny obejmuje kontrolę kluczowych aspektów technicznych i administracyjnych dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. 

  • Audyt sprzętu i infrastruktury IT
  • Audyt legalności oprogramowania
  • Audyt bezpieczeństwa
  • Audyt stosowanych rozwiązań kopii bezpieczeństwa
  • Audyt procedur
  • Audyt  bezpieczeństwa przetwarzania danych

Audyt legalności oprogramowania

Legalność oprogramowania budzi największe emocje, ponieważ może przesądzić w wielu przypadkach o przyszłości przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się legalności oprogramowania wykorzystywanego przez firmy w systemach informatycznych. Regularnie prowadzone są kontrole, które są efektem nie tylko anonimowych donosów konkurencji czy byłych pracowników, ale także po prostu prewencyjnego działania służb. Wykorzystywanie w firmie nielicencjonowanych aplikacji w większości przypadków jest spowodowane po prostu brakiem nadzoru i wiedzy. Wielu pracowników ma błędne pojęcie na temat licencji i z pozoru darmowa aplikacja (do celów niekomercyjnych) może okazać się tym, co może spowodować duże problemy i straty finansowe. Programy jak WinRar, TeamViewer używane legalnie w domu nie mogą być bez licencji komercyjnej zainstalowane w komputerach firmowych. Niestety pracownicy nie zdają sobie z tego sprawy i instalują wszystko, co im jest przydatne. Program w komputerze firmowym wykorzystywany do celów prywatnych jest traktowany jako nielegalne oprogramowanie i wymówki „ale ja go używam do celów prywatnych” nie mają sensu.

Przedsiębiorco o Ty odpowiadasz materialnie za stan komputerów w twojej firmie i nielegalne oprogramowanie zainstalowane przez pracowników.

Telefon do nas 797 926 743

Adres: ul. Wileńska 4, 14-400 Pasłęk

 

Wróć do oferty — Obsługa informatyczna firm

10 tys. euro nagrody za donos na szefa!

copyrights © 2020 DESIGNEZ.   All rights reserved.