Responsive Web Design (RWD)

czwartek, 29 marca 2018r. / Design / Technology
Post Image

Responsive web design (RWD) – technika projektowania strony www, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. przeglądarki, smartfonów czy tabletów. Strona tworzona w takiej technice jest uniwersalna i wyświetla się dobrze zarówno na dużych ekranach, jak i na smartfonach czy tabletach. Należy pamiętać też o istotnej kwestii Google, 21 kwietnia 2015 r. wprowadziło nowy algorytm wyszukiwania faworyzujący strony zgodne z RWD.

Urządzenia mobilne zmieniają świat. Dziś każdy ma przy sobie smartfon, którego ciągle używa do komunikacji z innymi i wyszukiwania informacji. W wielu krajach liczba smartfonów przewyższyła liczbę komputerów, dlatego posiadanie witryny dostosowanej do urządzeń mobilnych jest teraz tak ważne dla obecności w internecie. Wyświetlacze urządzeń mobilnych są małe i dostosowanie do RWD wymaga starannego dopasowania wyświetlanej zawartości. Czcionka musi być odpowiedniej wielkości, aby tekst można było komfortowo przeczytać. Elementy w menu muszą być na tyle duże, aby dało się stuknąć w nie palcem. Cała strona powinna mieścić się na szerokość ekranu, aby nie było konieczne przesuwanie jej na boki w celu zobaczenia całej zawartości.


Dlaczego witryna powinna być przyjazna dla urządzeń mobilnych


Użytkownicy mogą doświadczyć różnych utrudnień podczas wyświetlania komputerowej wersji witryny na swoim urządzeniu mobilnym. Witrynę niedostosowaną do tego środowiska często trzeba ściągać lub powiększać, by dało się przeczytać jej zawartość. Bywa to frustrujące i w wielu wypadkach powoduje rezygnację z przeglądania witryny. Za to wersja dostosowana do urządzeń mobilnych jest czytelna i wygodna w obsłudze. 

Czy Twoja strona jest responsywna?
Jeśli nie jest responsywna, to tracisz potencjalnych klientów, nawet do 50 %

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania sprawia kłopot proszę skorzytać z narzędzia google (link poniżej).

  • wchodzimy na Tą stronę - Google Check
  • wpisujemy adres strony którą chcemy spradzić - klikamy "Analizuj"
  • po chwili otrzymamy komunikat z błędami lub informację "Rewelacja! Strona przyjazna dla urządzeń przenośnych"

Dostosowanie strony www do standardu RWD

Jednym z rozwiązań jest stworzenie nowej strony, która będzie nie tylko zgodna z RWD, ale również z pozostałymi aktualnymi standardami. Jeśli obecna strona ma 3-4 lata i więcej, to najwyższy czas na coś nowego. Ale co jeśli strona jest stosunkowo nowa, nie zestarzała się wizualnie, ale też nie załapała się jeszcze na RWD? Można ją zmodyfikować dodając jej zgodność z RWD (tutaj oferta). Koszt takiej modyfikacji będzie się różnił w zależności od tego, jak strona została napisana. 

Biorąc pod uwagę ciągłą ewolucje internetu należy pamiętać, że strona czy serwis internetowy to nie jest jeden wydatek na 10 lat, tylko ciągła inwestycja: w modernizację, w utrzymanie, w budowę nowych treść, które będą ją utrzymywały na szczytach wyników Google. Konkurencja w internecie jest silna i nigdy nie śpi, więc również my sami nie możemy spocząć na laurach i zapomnieć o tym niezmiernie ważnym kanale dystrybucji.

Sytuacja z jednej strony jest problematyczna dla posiadaczy stron niekompatybilnych z RWD, ale z drugiej strony daje ogromne możliwości. Mały procent firm posiada strony przystosowane pod urządzenia mobilne. Oznacza to tyle, że każda firma która dostosuje swoją stronę pod RWD automatycznie zyska gigantyczną przewagę nad swoją konkurencję. Taki stan nie utrzyma się długo, dlatego jak zawsze kluczowy jest czas.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

 Modernizacja stron WWW 

 Nowoczesne Strony Internetowe

 Nasze realizacje

copyrights © 2020 DESIGNEZ.   All rights reserved.